Hakkımızda

ACİL KORONA MEKANLARI

Coronavirus (Covid-19) salgını sebebiyle ortaya çıkan mekansal sorunlar için tasarım, organizasyon, öneri ve gönüllü çözüm ağı.

 

Biz Kimiz?

Daha önce çeşitli mesleki dayanışma gruplarının içinde yer almış bir mimar arkadaş grubu olarak bu çağrıyı başlattık. Sadece mimarlarla ve dar bir grupla sınırlı kalmayacak bir tasarım ve iş birliği süreci örmek, ağ yaratmak istiyoruz. Bu kapsamda Acil Korona Mekânları ekibi olarak; farklı uzmanlıklara sahip meslek gruplarını yan yana getirmeyi, bu ekiplerle kurumlar arasında iletişim kurmayı, destek olmayı hedefliyoruz.

Neyi Amaçlıyoruz?

Korona salgın günlerinde olası yetersizlik halinde; acil medikal bakım birimleri tasarım, organizasyon ve kentsel yer seçim önerileriyle açık kaynak haline getirebilmeyi amaçlıyoruz. Bunun yanında Belediyeler, İl Sağlık Müdürlükleri ve Sağlık Bakanlığı ile bu kaynağı paylaşarak hayata geçirilmesi için köprü görevi görmeyi amaçlıyoruz.

Nasıl Bir Çalışma Pratiğimiz Hedefliyoruz?

Doktorların saha ihtiyaçlarına ve tasarımda dikkat edileceklere dair deneyim ve bilgilerinden yararlanırken diğer meslek gruplarıyla tasarım ekiplerin yan yana gelip (koşullar nedeniyle dijital platformlarda) ekipler oluşturarak tasarım-uygulama-yer seçim önerileri- organizasyon işleyişini beraber yürütmek. Aynı zamanda ağımızın malzeme ve tedarik için de yine işbirlikleri amacıyla açık kaynak-iletişim görevi görmesini amaçlıyoruz.

Ne yapabilirim?

Tek başına isen ağımıza mail at, nasıl katkı koyabileceğin bilgisini paylaş (meslek vb.) diğer ekip olmak isteyen gönüllülerle sizi yan yana getirecek ağ görevi görelim. Tasarımcıysan ekibini topla, açık kaynak platformumuzdan bilgi almak, sorularını sormak, tasarımını açık kaynak paylaşmak için ağımızı sosyal medya üzerinden takip et, mail ile haberleşelim. Doktorsan bize içinden geçtiğimiz salgın günlerinde sahanın ihtiyaçlarını (Acil servis birimleri mi? Yoğun bakım üniteleri mi? Sağlık personeli için geçici barınma birimleri mi? Öne çıkan bir ihtiyaç, nelere dikkat etmeliyiz gibi konularda destek olmak için mail at) Malzeme tedarikçisi veya üretici firmaysan önerilerini iletmek ve destek vermek için bize mail atabilirsin. (Bu süreçte ihtiyaç olunacak malzeme önerileri, maliyet öngörüleri, üretim önerileri vb. konularda bize destek olabilirsin.

Tüm süreci aşağıdaki zaman çizelgesinden takip edebilirsiniz.

Made with Padlet